Billedgalleri
(1/4)
Satake SWORD SMITH - Køkkenkniv - Sashimi bōchō - Stål - Japan - Smedet japan...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Smedet i Seki (関), midt i Japan, hvor lameller af enestående kvalitet har været forgjort i over syv århundreder.
Denne linje indkapsler den perfekte balance mellem ægte tradition og dens raffinerede samtidige udvikling.
Denne YANAGIBA (SASHIMI-kniv) er designet med et enkeltægget blad, specielt fremstillet til højrehåndede brugere, og udmærker sig ved rensning af fisk med ekstrem præcision. Letvægts og meget manøvredygtig er den et uundværligt værktøj til at opnå særligt præcise fiskeklip.
Kniven er lavet af højtskæret rustfrit stål (japansk molybdænum vanadium-stål). Dets blad (Jinbu 刃身) måler 21 centimeter og har en slibevinkel på 17-20° kun på den ene side, hvilket gør den optimal til langvarige og højpræcise skæreopgaver.
Dette design er specielt fremstillet til højrehåndede brugere, men det kan også bruges
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation

Catawiki B.V.
Sælgers anbefalede annoncer
3.725 kr.
Det Britiske Statssamfund 1850/1940 - klassisk samling på gamle albumblade i ...
København K
2.049 kr.
Antica bottega Veneta - Drikkesæt (7) - Massive blæste, gravurerede og håndde...
København K
| Annonce-ID | 21997551 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 6.6.2026 kl. 07:19 |