Billedgalleri
(1/4)
Satake - Køkkenkniv - Deba bōchō - Stål - Japan - Japanes DEBA
Til salg1.043 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et ægte produkt af japansk kultur og håndværk.
Dette køkkenkniv er håndværksmæssigt fremstillet i Seki (関), den mest anerkendte by i verden for produktion af topkvalitets knive. De er fremstillet i overensstemmelse med gamle japanske traditioner.
700 års fint håndværk og udvikling ligger bag skarpheden og funktionen.
DEBA-kniven er specielt designet til at skære og filetere fisk og kylling, og tilbyder enestående holdbarhed, skarphed og præcision.
Kniven er lavet af højkulstof rustfrit stål. Dens klinge (Jinbu 刃身) måler 15,5 centimeter og har en slibevinkel på 17-20° grader (Kireha 切刃) kun på den ene side, hvilket gør den optimal til langvarige og meget præcise skæreopgaver.
Dette design er specielt lavet til højrehåndede brugere, men det kan også bruges uden særlige problemer af venstrehåndede
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 13060743 |
---|---|
Sidst redigeret | 15.8.2025 kl. 09:29 |