Billedgalleri
(1/3)
Tavshedens smerte : roman af Ayad Akhtar (Bog)
Til salg58 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Ayad Akhtar
Sprog: Dansk
Antal sider: 335
Forlag: Gyldendals Bogklubber
Udgivelsesår: 2012
Titel: Tavshedens smerte : roman
Udgave: 1. udgave
Genre: roman_samtid
Sammendrag: En ung dreng, Hayat Shah, vokser op i en amerikansk-muslimsk familie og bliver dybt præget af Mina, en kvindelig ven af familien, som flytter ind hos dem fra Pakistan. Hun introducerer ham til Koranens skønhed og giver ham et ideal for både kærlighed og tro. Da Mina finder sin egen vej og kærlighed, udløser det Hayats jalousi og religiøse iver og sætter en kædereaktion i gang, der påvirker hele familien. På baggrund af tiden op mod og efter 9/11 skildrer romanen spændinger mellem islam og Vesten, antisemitisme, kulturel identitet og den smerte, der kan ligge i tavshed og svigt.
Type: Hardcover
Romanen "Tavshedens smerte" af Ayad Akhtar følger drengen Hayat Shah, der vokser op i en amerikansk-muslimsk familie. Hayat er stærkt fascineret af Mina, en karismatisk kvinde fra familien, der kommer til USA fra Pakistan. Hendes religiøse viden, varme og skønhed gør et dybt indtryk på ham. Da Mina indleder et forhold og finder sin egen lykke, vækker det både jalousi, religiøs glød og indre splittelse i Hayat. Historien udforsker tro, identitet, første kærlighed, familieforventninger og kulturelle konflikter i USA både før og efter 11. september. Romanen beskrives som en rørende og indsigtsfuld skildring af, hvor svært det kan være at være barn af to kulturer, og hvilke katastrofale følger tavshed, misforståelser og fordomme kan få for de mennesker, man elsker.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 24.9.2026 kl. 05:15 ・ Annonce-ID: 25207919