Billedgalleri
(1/3)
Skyggedanseren : roman af Sara Omar (Bog)
Til salg76 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Sara Omar
Sprog: Dansk
Antal sider: 412
Forlag: Gyldendals Bogklubber
Udgivelsesår: 2019
Titel: Skyggedanseren : roman
Genre: roman_samtid
Sammendrag: Frmesk er en ung kvinde med rødder i Kurdistan, der som barn har oplevet vold, misbrug og religiøst begrundet undertrykkelse. I 1990’ernes Kurdistan forsøger hendes bedsteforældre at beskytte hende mod familiens æresbegreber og de mænd, der har skadet hende. Senere i Danmark i 2007 prøver Frmesk at leve et normalt ungdomsliv med universitet, venner og digtskrivning, samtidig med at hun kæmper for kvinders rettigheder og imod kvindeundertrykkelse i religiøse og patriarkalske miljøer. Hun skriver hemmelige digte og artikler, mens familien holder hende under streng kontrol, og farens vrede hele tiden truer med at eksplodere. Romanen følger Frmesks indre og ydre kamp for at bryde tavsheden, komme fri af barndommens mørke og finde et rum af lys og frihed i et nyt land langt mod nord.
Type: Hardcover
Romanen "Skyggedanseren" af Sara Omar fortsætter forfatterens stærke skildring af kvinders livsvilkår i et spænd mellem Mellemøsten og Danmark. Hovedpersonen Frmesk er som barn blevet udsat for vold og overgreb og bærer dybe traumer med sig. Hun er holdt op med at tale og spise og udtrykker sig gennem voldsomme tegninger og ved at lemlæste sine dukker. Historien skifter mellem Kurdistan i 1994, hvor bedsteforældrene Gawhar og Darwesh kæmper for at give Frmesk et værdigt liv, og Danmark i 2007, hvor Frmesk forsøger at skabe sig en tilværelse med universitetsstudier, digte og aktivisme for kvinders rettigheder. Samtidig lever hun i en familie præget af religiøs kontrol, æreskultur og psykisk og fysisk pres. Romanen giver et kritisk blik på kvindeundertrykkelse, social kontrol, skam og tavshed, men også på mod, solidaritet og kampen for frihed og et eget sprog. "Skyggedanseren" er realistisk samtidslitteratur med fokus på migration, identitet og menneskerettigheder.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere - nyeste annoncer
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 12.9.2026 kl. 05:18 ・ Annonce-ID: 24827947