Billedgalleri
En guide til rejser i Det gådefulde Japan af Tor Tolstrup
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Flot, ubrugt eksemplar.
Dette er en kunstbog, historiebog og en rejsebog. I 90 sjældne, historiske træsnit, fremstillet for 150-200 år siden, viser den de historiske personer og begivenheder, som danner udgangspunkt for den fascinerende beretning om, hvordan Japans historie blev formet. Samtidig er der detaljerede beskrivelser af og kort over, hvor og hvordan man finder de steder, som er omtalt i bogen. Tag med til det sted, hvor guderne grundlagde Japan, til den hule, hvor solgudinden gemte sig, til byen hvor helten Yoshitsune døde, og til mange andre spændende steder i Japan, som turister sjældent eller aldrig får at se. Mere end 150 steder er der henvisninger til.
Bogen er skrevet af journalisten Tor Tolstrup, som i mere end 30 år har rejst overalt i Japan, og som boede der i fire år. Med ham som rejseleder får man i denne bog ikke blot indsigt i Japans historie og dets træsnit-kunst, men først og fremmest en detaljeret beskrivelse af, hvordan man finder frem til de steder, hvor Japans historie udspillede sig.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 9.8.2026 kl. 11:13 ・ Annonce-ID: 23807580


