Billedgalleri
(1/3)
Havbogen af Morten A. Strøksnes (Bog)
Til salg153 kr.
Beskrivelse
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Morten A. Strøksnes
Sprog: Dansk
Antal sider: 300
Forlag: Batzer & Co
Udgivelsesår: 2026
Forfatteren og hans kunstnerven vil fange en grønlandshaj ved Lofoten. Med essayistiske afsnit om havet, dets opståen, hvaler, fiskeri, videnskabsfolk og naturhistoriske emner
Titel: Havbogen
Genre: natur_videnskab_teknologi
Sammendrag: To venner tager i en lille båd ud på de store dybder ved Lofoten for at forsøge at fange en grønlandshaj. Jagten bliver rammen om en mosaik af scener, essays og refleksioner om havet, dets geologi og biologi, om hvaler, fiskeri, videnskabsfolk og naturhistorie. Fortællingen bevæger sig mellem nutidige oplevelser på havet og historiske og mytiske skildringer af havet som kraft og livsgrundlag. Bogen kombinerer reportage, naturbeskrivelse og filosofiske overvejelser i en rapsodisk, humoristisk og eftertænksom form.
Type: Paperback
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere - nyeste annoncer
Sælgers anbefalede annoncer
| Annonce-ID | 22231423 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 14.6.2026 kl. 05:17 |
