Billedgalleri
THE PRICE GUIDE to ANTIQUE SILVER, bog sølv, antikt,
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Dette er en fremragende bog på engelsk om gammelt sølv, fyldt med god information. De fleste sølvgenstande er fra perioden 1700-1840.
Denne bog er et førsteudgaveeksemplar af "The Price Guide to Antique Silver" af Ian Harris, direktør for den førende sølv- og smykkehandler i London, N. Bloom and Son, udgivet af The Antique Collectors' Club of Woodbridge, Suffolk i 1969.
Der er dog en opdateret prisliste i bogen, opdateret til 1983!! (se billede 2).
Priserne er selvfølgelig nu kun af historisk interesse, men de fine sort-hvide illustrationer, der danner grundlag for bogen, er af varig værdi og er en stor hjælp til at træne øjet for alle dem, der ønsker at udvikle en ordentlig forståelse for gammelt sølv.
Denne bog bør IKKE undervurderes, på trods af dens alder.
Proppet med hundredvis af sort-hvide billeder af antik sølv, opdelt i kapitler: (se billede 8).
Lysestager (75 sider)
Kaffekander (40 sider)
Tepotter
Kedler
Flødekander
Terriner
TALLERKENER
Fade
Blækhuse
Spejle
Salt, peber og sennep
Bestik (35 sider, skeer, knive, gafler)
Art nouveau-sølv
Victoriansk sølv
Bog med hårdt omslag, 532 sider, originalt smudsomslag. Og i fremragende stand. Siderne er rene og friske, ingen inskriptioner eller mærker på siderne, ser næsten ud som nye.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.12.2025 kl. 13:15 ・ Annonce-ID: 17108873

