Billedgalleri
Lækker whipoodel hvalp
Varebeskrivelse
Alder: 4 måneder
Eik henvender sig til dem der ønsker noget helt specielt og en meget smuk hund som vil vækker opsigt i bybilledet.
Mixet mellem puddel og whippet kaldes bla. whipoodel. Mixet er i Danmark svært at finde, da man ikke har fået øjnene op for denne spænde blanding endnu.
Hvalpene er født d 18/1 og er 16 uger og kun søde Eik har endnu ikke fundet drømme hjemme. Han er nedsat i pris fra 9500 kr grundet alder.
Eik er forholdsvis selvstændig, han elsker at udforske, og han løber gerne rundt i haven alene.
Men han elsker også at ligge hos en.
Han er enormt kærlig og elsker at blive nusset, han har de skønneste øjne som smelter alle på hans vej.
Hans pels er ret kort ,med en smule længere hår rundet omkring, hans pels virker til at sidde ret godt fast og jeg tror ikke han kommer til at fælde ret meget eller slet ikke.
Af kropsbygning slank og minder om en mynde, han er lige ledes enormt adræt, kan springe højt, og løbe hurtigt, han vil være en drøm, hvis man ønsker at gå til agility.
Mor og far har stamtavle. Mor skøn rolig whippet far enormt nem stor puddel.
Han er vokset op midt i huset sammen med mor far og 5 søskende, han er vant til børn fra 4-13 år, og elsker børn.
Han går ture hver dag og er godt socialiseret. Der udover bor han sammen med 2 katte og høns som går løse i haven.
Han er super gode til indkald og ved den mindste kaldende kommer han løbende.
Han er også så godt som renlige, men der sker stadig uheld.
Eik er naturligvis chippet, vaccineret x 2, fået loppekur og tjekket fri for orm.
Der medfølger en hvalpepakke, med lidt fodder tæppe sele snor og legetøj.
Eik er enormt sød og de kommende ejere har virkelig noget at glæde sig til.
Skriv for yderligere information.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 16.5.2025 kl. 17:14 ・ Annonce-ID: 9958441