Billedgalleri
Bøger fra MagnaPrintserien (stor skrift ) (Ø)
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
MagnaPrintserien er trykt med store og kraftige typer - beregnet for svagtseende.
Følgende bøger er til salg:
695 - Frihed af Jonathan Franzen Bind 1-3 - 90,- kr.
Patty og Walter Berglund var St. Pauls pionerer, de var først med alt det nye – økologi, social sensitivitet og inddragende børneopdragelse. Patty var den ideelle nabo, typen der kunne fortælle dig, hvor du kunne aflevere din batterier til genbrug, eller hvordan du fik de lokale myndigheder til at engagere sig i kvarteret. Hun var den misundelsesværdigt perfekte mor og Walters drømmehustru. Sammen med Walter – økojurist, pendlercyklist, 100 procent familie mand – gjorde hun sit til at gøre verden til et bedre sted. Men nu, i det nye årtusinde, har familien Berglund udviklet sig til et mysterium. Hvorfor er deres teenagesøn flyttet over til den aggressivt republikanske nabo familie? Hvorfor arbejder Walter pludseligt for kulindustrien? Hvad laver rockmusikeren Richard Katz – Walters bedste ven og største rival fra collegeårene – stadig i billedet? Men først og fremmest: Hvad er der sket med Patty? Hvorfor har kvarterets tidligere lysende stjerne forvandlet sig til en utilregnelig furie? ”Frihed” er en fuldendt roman om den måde vi lever vores liv lige nu og her.
716 - Mr. Rosenblums liste af Natascha Solomons Bind 1-2 - 60,- kr.
En morsom, charmerende og begavet roman om tysk-jødiske Jack Rosenblum, der under krigen flygter til England, og hans resolutte forsøg på at blive mere engelsk end englænderne.
Da Jack Rosenblum i 1937 sætter foden på engelsk jord for første gang, ved han, at det gælder om at assimilere sig, hvis han og hans kone, Sadie, skal falde til i det nye land. På havnen får han udleveret pamfletten: ´Helpful Information and Friendly Guidance for Every Refugee´, en udførlig introduktion til England og det engelske folk, som han tager til sig som sin nye bibel. Han ved derfor, at marmeladen skal købes i Fortnum and Mason, golfkøllerne i Harrods, og at det daglige højdepunkt er BBC´s vejrudsigt. Og så taler han aldrig tysk, undtagen hvis han kommer til at bande.
Men nu er det 8 år siden krigen sluttede, og trods store anstrengelser har han mødt et utal af forhindringer på sin vej. Ikke mindst fra sin kone, Sadie. Hun har svært ved at forstå hans besættelse af engelskhed. Hun har ikke lyst til at glemme, hvem de er og hvor de kommer fra. Og hun vil hellere bage kager for at huske dem, de lod bag sig, end at bekymre sig om reglerne for bridge. Men Jack er overbevist om, at de kan finde sig til rette i England. Og i et sidste desperat forsøg på at opfylde alle punkterne på sin liste, overbeviser han Sadie om at flytte på landet. Her i det smukke, idylliske engelske landskab, sætter han sig for at opfylde et umuligt mål: at blive medlem af en golfklub, om han så skal lave banen selv.
790 - Americanah af Chimamanda Ngozi Adichie Bind 1-3 - 90,- kr.
Ifemelu og Obinze er unge og forelskede, da de flygter fra det militærstyrede Nigeria. Ifemelu rejser til USA og må for første gang i sit liv slås med spørgsmålet om, hvad det vil sige at være sort. Obinze har planer om at rejse efter Ifemelu, men på grund af terrorangrebet den 11. september nægtes han adgang til USA. I stedet bliver han kastet ud i et farligt og illegalt liv i London. Femten år senere er Obinze en velstående forretningsmand i det nye, demokratiske Nigeria, og Ifemelu har fået succes i USA som forfatter. Men har de efter så mange års adskillelse modet til at mødes igen?
Americanah er en smuk og kraftfuld historie om race og identitet, om udødelig kærlighed og om at finde hjem til sidst.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 15.5.2025 kl. 23:14 ・ Annonce-ID: 9939917