
Billedgalleri
Tuborg Export Mineralvand – flaske med patentprop ca. 1930
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Original flaske fra Tuborgs mineralvandsproduktion, sandsynligvis fra midten af 1900-tallet, fremstillet til eksport under mærket Tuborg Export Mineralvand. Flasken er udstyret med en klassisk patentlukning med forkromet metalprop, som fremstår uden rust og med intakt overflade. Glaskroppen er fri for afslag og bevarer sin oprindelige form og klarhed.
Tuborgs mineralvandsproduktion blev etableret som en del af bryggeriets udvidelse i begyndelsen af det 20. århundrede. I 1923 opførte Tuborg en dedikeret mineralvandsfabrik ved Strandvejen i Hellerup, tegnet af arkitekt Svend Risum. Produktionen omfattede sodavand, tonic og mineralvand, og flaskerne blev designet med eksport for øje – både funktionelt og æstetisk.
(D005)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.10.2025 kl. 11:16 ・ Annonce-ID: 978949








