Billedgalleri
Georgian glasfløjte – mundblæst glas, begyndelsen af det 19, århundrede
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 24 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Denne raffinerede glasfløjte, mundblæst i begyndelsen af det 19. århundrede, er et smukt eksempel på den elegante formgivning, der kendetegner den georgianske periode i England. Med sin imponerende højde på 19 cm – usædvanlig for sin tid – fremstår glasset med en præcist slebet kant, som vidner om tidens høje håndværksmæssige standarder. Den kuglede bund med konkav afslutning, hvor glaspibens navle har været, er typisk for mundblæste glas fra perioden.
Georgiansk glasproduktion blomstrede især i engelske regioner som Stourbridge og Bristol, hvor både hverdagsglas og ceremonielle drikkekar blev fremstillet med stor teknisk kunnen. Glas fra denne æra afspejler ikke blot innovation og æstetik, men også den sociale status hos dem, der ejede og anvendte dem.
Glasfløjter som denne blev traditionelt brugt til servering af mousserende vine og desserter ved selskabelige lejligheder.
(L003) B
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 30.9.2025 kl. 15:45 ・ Annonce-ID: 978682










