Billedgalleri
Antikt Evald Nielsen sukker- og flødesæt i 830 sølv – dansk design
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Sælges privat:
Smukt og velbevaret antikt sukker- og flødesæt i ægte 830 sølv, designet af den anerkendte danske sølvsmed Evald Nielsen. Sættet er udført i et elegant og tidløst formsprog, typisk for dansk design fra første halvdel af 1900-tallet. Begge dele er stemplet med Evald Nielsens karakteristiske mestermærke og det danske tre-tårns sølvmærke.
Standen er god med let patina og alderssvarende brugsspor, hvilket kun understreger den autentiske karakter. En perfekt gaveidé eller til samleren af dansk sølv og skønvirke.
Detaljer:
Producent: Evald Nielsen (1879–1958)
Periode: Cirka 1930–1945
Materiale: 830 sølv
Stemplet: Tre tårne, mestermærke, og sølvfinhed
Stand: God vintage stand uden buler – poleret let
Pris: 2.200 kr.
Sælges for nævnte pris eller højeste bud over.
Placering:
Afhentning i Lyngby, eller forsendelse kan arrangeres for købers regning og risiko. Betaling skal dog været sikret kontant. dba.dk salgs- og leveringsmetode kan aktiveres for købers regning.
Afregning via diverse payment modeller og forsendelse til udlandet tages som udgangspunkt ikke imod.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.8.2025 kl. 18:49 ・ Annonce-ID: 9771813