Billedgalleri
(1/4)
Sæt af miniature - Indien - 19. århundrede
Til salg2.235 kr.
Beskrivelse
Indian & Islamic Art, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Miniatyrpar
Venstres Operahus er en miniature, men meget forskellig fra den anden stilistisk. Denne synes at tilhøre den indianeriske mogulmaleriske tradition, sandsynligvis fra det 19. århundrede. Her er nogle elementer, der antyder det:
Den arkitektoniske indretning med hvide dekorative elementer og det røde baldakin er typisk for mogulhaller.
Karakterernes tøj, de raffinerede smykker og de elegante positurer afspejler den romantiske og høflige æstetik i mange mugul-miniaturer.
Den intime scene, med to figurer siddende på et dekoreret tæppe, er et almindeligt tema i rajput- og mughal-miniatyrbilleder, ofte forbundet med kærlighedshistorier, poesi eller repræsentationer.
Idealer for hoffetskares kærlighedsinteresser: ca. 12,8 cm høj x 6,5 cm bred.
Operahuset til højre er en miniature, sandsynligvis af persisk, osmannisk
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 9754607 |
---|---|
Sidst redigeret | 9.5.2025 kl. 06:54 |