Billedgalleri
Collinsia Chinese Houses * 1340, frø, Collinsia bicolor
Varebeskrivelse
Collinsia Chinese Houses * 1340, frø, Collinsia bicolor, En smuk vildblomst, der producerer 3-5 cm blomster op ad sine slanke stængler. Hvert sæt blomster dannes til en paraplyformation. Kronbladene, der vender nedad, er normalt lilla, mens kronbladene, der vender opad, er hvide eller lys rosa.
Planterne selv vokser til en højde på omkring 35-60 cm høje og kan sprede sig 35-45 cm i bredden. Blomstringsperioden strækker sig helt fra juni og ofte til den første frost.
Chinese Houses dyrkes som en etårig blomstrende plante. Den vokser hurtigt, blomstrer voldsomt og dør senere med den første dræbende frost. Kinesiske huse er et glimrende valg til at tiltrække sommerfugle og andre bestøvere.
Denne selvsåningsmaskine sås bedst i blomsterbede og kanter. De ser godt ud langs indkørsler, langs hegn og som baggrundsplante i naturlige omgivelser. Vokser gerne i fuld sol, men vil også håndtere delvis skygge. Foretrækker frugtbar jord med lidt surhed. Det er også afgørende, at jorden er permeabel, men holder lidt på vandet. Planter skal vandes i tørkeperioder.
120 frø
10 kr. plus omkostning ved forsendelse med PostNord eller Dao.
Se også de andre spændende frøsorter.
For et bedre overblik over frøene kan du se det online frøkatalog på dyrk-haven.dk
Frø sås direkte på voksestedet, når foråret er i fuld gang. Denne art kan også dyrkes af frøplanter, der er forberedt indendørs tidligt på foråret. I så fald begynder det at blomstre et par uger tidligere. Den anbefalede afstand mellem planterne er 20 x 25 cm.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 16.3.2025 kl. 22:37 ・ Annonce-ID: 96655