Billedgalleri
DSB KUNST-PLAKAT i SERIE på 6, PER KIRKEBY, motiv: HUMLEBÆK STATION
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
SIDSTE CHANCE: Denne annonce fornyes ikke gr DBAs nye urimelige vilkår.
DSB KUNST-PLAKAT i SERIE på 6, PER KIRKEBY, motiv: HUMLEBÆK STATION, SKULPTUREN, b: 62 h: 100, Per Kirkeby – 1938-2018.
Alle 6 DSB plakater fra 1996.
Plakaterne er Helt Nye og hverken monteret eller udpakket.
Serien har det samme motiv med forskelligt lysindfald, udsnit og fortolkning. Motivet er LOUISIANAs Vartegn på Humlebæk Station som netop er Per Kirkebys bygningsskulptur på samme Station. "Meta med mer Meta på".
Plakaten omtalt i DSB rejseblad "Ud & Se".
Per Kirkeby, Citat fra DSB magasin: “Bygningen i baggrunden giver en murstensrød anelse og et kædeagtigt forløb gennem plakaterne. Som en syntese af banegårde. Der er en flugt i forløbet. Som den rejse, vi altid foretager gennem døgnet. Her den første skær af morgen”. – Per Kirkeby, Ud & Se (DSB) december 1995.
Disse plakater er kun lejlighedsvis udbudt enkeltvis og "brugte".
Den samlede serie bestående af HELT NYE plakater er et unikum; derfor prisen!
Sælges Kun samlet og der svares IKKE på skambud. Kan for købers regning og risiko sendes mod pakke og porto-gebyr på kr 250. Afhentning på Sydsjælland.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 28.4.2025 kl. 10:05 ・ Annonce-ID: 949089