Billedgalleri
(1/4)
Marlen - Raffaello 500°: Madonna del Cardellino - L.E. 500 esemplari in Porce...
Til salg5.215 kr.
Beskrivelse
Marlen, str. -, Marlen - Raffaello 500°: Madonna del Cardellino - , Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Vi præsenterer Marlen Raffaello 500° Collection: Madonna of the Goldfinch
I anledning af 500-året for Raffaello Sanzios død (Urbino 1483, Rom 1520) dedikerer Marlen denne serie af penne i begrænset oplag til ham. Marlen gengiver to af sine mest berømte malerier: Selvportrættet og Guldfinkens Madonna, begge malet mellem 1504 og 1506 og udstillet på Uffizi-galleriet i Firenze.
Den centrale del af tønden på begge penne er lavet af porcelæn, hvorpå miniaturen af maleriet er blevet gengivet ved hjælp af en bestemt proces. To bronze ringe dekoreret med renæssance-inspirerede ovoli lukker den i enderne. Hætten er dekoreret med 3 ringe i perlemorsharpiks (rød for guldfinkens madonna, for at matche farven på hendes kjole; brun til selvportrættet, ligesom tonerne i baggrunden) skiftevis med samme nummer i bronze. Hætten og terminalerne er i
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 9462873 |
---|---|
Sidst redigeret | 30.4.2025 kl. 06:40 |