Billedgalleri
Tomat planter sælges
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Jeg sælger ud af mine tomat planter. Jeg har følgende planter til salg,
Priser fra 20kr
Pr stk 20 kr eller ta 3 for 50kr
Skal Afhentes i 2990 Nivå
(se mine andre annoncer for de forskellige tomat sorter)
______________________________________
🍅CHERRY TOMATER: 20 kr pr plante 🪴
Lindhards lilac jewel = Tomaterne er mørke -lilla, med en sød syrlig smag og tynd skind. Velegnet til snack og salat. Får den sorte farve af sollys
Mikro tomat (vindueskarm tomat) =
Micro-tomater, er tomatsorter som kan dyrkes i en potte på et solrigt, lunt sted f.eks. vindue, havebordet eller i krydderurtebedet.
Angelle tomat = Oval, rød tomat. Velegnet til salat. Smager skønt
ELF tears Cherry = Særpræget små flaskeformet tomater der er røde/pink farvet. Tomatern vejer 2-4 g, har en tynd skal og er meget MEGET søde i smagen. Velegnet til snack og salat
Ildi Cherry = Ildi byder på små gule tomater der både kan være let pæreformet og ovale. Tomaterne hænger i store klaser med op til 80 små tomater pr.klase og er utrolig dekorativ.
Tomaterne modner hurtigt Klaserne kan plukkes, og hænges op køligt, hvor de holder sig længe, uden at tomaterne falder og bevarer friskhed. En glimrende gemmetomat som er flot i salatskålen.
Cocktail tomater = En cocktailtomat er rund og på størrelse med en bordtennisbold. Den er fast og kødfuld i konsistensen. Smagen er mere koncentreret end i en almindelig tomat. Afhængig af sort er smagen mere eller mindre sød, syrlig og krydret.
------------------------------------------------------------------------
🍅 BLOMME TOMATER: 20 kr pr plante 🪴
Vin tomat mini plum = Mini blommetomater er ovale i formen og har en smuk rød farve. De er stærke og saftige med krydrede accenter. Den intense søde smag gør disse tomater lækre at spise som de er, men også lækre grillet eller i middelhavssalater.
Suger drops = Sugar Drop byder på meget sødtsmagende gule/orange runde tomater, der er velegnet til salat.
San marzano rød = San Marzano' er den ideelle sort for både nybegyndere og erfarne planteentusiaster. Med en imponerende højde på 100-150 cm trives disse tomatplanter bedst i solrige positioner, hvor de kan udvikle deres unikke og søde smag.
------------------------------------------------------------------------
BØF TOMATER: 20 kr plante 🪴
Uluru orchre gul orange bøf tomat: Tomaterne er bøflignende, med variablel form. Saftige kødfyldte tomater med en stor smag. Kompakt, trætype vækst. Det tilrådes at lade denne sort få godt med vokseplads også til rødderne og dyrke den med optil flere hovedstammer, for at få et mere optimalt udbytte
Indeterminant vækst, og bladformen er almindelig & rynket.
Mamande grøn stribet bøf tomat: en gammel fransk bøftomat-sort med en lækker, saftig, frugtagtig og sød smag. De let flade, runde, lidt bølgede tomater.
La Cadero sort lilla bøf tomat: Tomatern er runde, let fladtrykte, ribbede og boblede og er røde med mørke skuldre der kan være mere eller mindre udbredt, afhængigt af i hvor stor udstrækning tomaterne har været udsat for sol.
Tomaterne er kødrige, saftige og har en krydret, sød, let røget smag. Kan anvendes både i det kolde og varme køkken.
En rigtig sund sort, vi har dyrket i drivhus, hvor den er dyrket med flere hovedstammer. Meget meget yderig sort, robust, kraftig og sund sort.. Der er lilla aftegninger på stammen og antho farve på tomaterne.
Gunmetal Grey: De er både smukke og virkelig smagfulde, med godt knald på syren.
Virkelig smukt indre, når de bliver fuldt modne.
Vejer 160-260 g. Størrelsen varierer. Dog er de mere eller mindre ribbede og boblede hos os og med et virkelig flot farvespil
En sort der nok med fordel kan dyrkes i drivhus el på friland
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 16.5.2025 kl. 13:38 ・ Annonce-ID: 9458216