Billedgalleri
Dialog om det usikre - nye veje i risikokommunikation
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Psykologi og uddannelse
Dialog om det usikre - nye veje i risikokommunikation , Thomas Breck, emne: kommunikation,
Sprog: Dansk
Sidetal: 153
Udgivelsesdato:
01-10-2001
ISBN13: 9788750035978
Originaltitel: null
Vægt: 324 g
Dybde: 13 mm
Bredde: 153 mm
Højde: 211 mm
Forlag: Akademisk Forlag
Format: Ukendt
Udgave: 1
Originalsprog: Dansk
NY
Findes der sundhedsskadelige giftrester i frugt og grønt? Er der risiko for Creutzfeldt-Jakobs sygdom ved at spise oksekød? Er der bivirkninger ved at lade sit barn vaccinere mod mæslinger? Tidligere var det alene videnskabens opgave at svare på den slags spørgsmål - og myndighedernes job at kommunikere svaret videre til lydige borgere og forbrugere. I dag er meget anderledes.
Konflikter om risiko fylder op i medierne og præger samfundsdebatten. Ofte er eksperterne uenige. Tilliden til de videnskabelige autoriteter svigter, og der er dyb uenighed om værdier og etik. Hvad der er værd at frygte, er blevet et politisk spørgsmål, som afgøres gennem forhandlinger og magtkampe via medierne. I den situation er faktuel information ikke nok. Løsning af risikokonflikter kræver en åben dialog mellem eksperter, myndigheder og befolkning.
Denne bog er central for alle, der ønsker meningsfuld kommunikation om risici, fx i offentlige og private virksomheder, inden for forskning og undervisning og i medieverdenen. Bogen viser vejen til færre, men bedre konflikter om risiko.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.4.2025 kl. 00:49 ・ Annonce-ID: 8940981