Billedgalleri
(1/3)
Spionen der forsvandt : en amerikaner i Stalins hemmelige tjeneste af Andrew ...
Til salg60 kr.
Beskrivelse
Spionen der forsvandt : en amerikaner i Stalins he, Spionen der forsvandt : en amerikaner i Stalins he, emne: Faglitteratur, Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop: www.orderly.shop.
Forfatter: Andrew Meier
Sprog: Dansk
Antal sider: 358
Forlag: Lindhardt og Ringhof
Udgivelsesår: 2009
Historien om Isaiah "Cy" Oggins (1898-1947), der var amerikansk spion for Sovjet i mellemkrigstidens Europa og som endte som offer for Stalins udrensninger og døde i 1947 efter 8 år i Gulag
Titel: Spionen der forsvandt : en amerikaner i Stalins hemmelige tjeneste
Genre: Historisk
Sammendrag: I et halvt århundrede var historien om Isaiah, 'Cy' Oggins, en amerikaner, som blev brutalt myrdet på Stalins ordre i 1947, gemt af vejen i hemmelige KGB- og FBI-arkiver. Cy Oggins' skæbne dukker op som et offer for Stalins udrensninger og døde af en forgiftning i et KGB-laboratorium. Forfatter Andrew Meier begyndte i 2000 jagten på sandheden om Oggins' skæbne.
Type: Hardcover
Vi sender til hele landet for 45 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente den efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om varen stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se den der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugt på. Vi har alle vores sælgeres ting på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine ting - og du kan samle flere ting på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 8923514 |
---|---|
Sidst redigeret | 11.4.2025 kl. 11:06 |