Billedgalleri
Professionel passion,
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Andre studiebøger
Professionel passion, , Jane Hahn & Christian Stadil, , emne: personlig udvikling,
Forlag: Gyldendalske Boghandel
Udgivet: 2008
Format: Paperback
Sider: 190
Sprog: dan
Udgave: 1
ISBN: 9788702073942
NY
Bogen indeholder en inspirationsdel og en redskabsdel og gør det muligt for dig at få indblik i, hvad den professionelle passion egentlig er og kan, ligesom du målrettet kan få inspiration til selv at udleve et professionel passioneret arbejdsliv med mening. Som inspiratorer i bogen har vi valgt; Prorektor Lykke Friis, Operachef Kasper Bech Holten, Sundheds-coach Chris Macdonald, Irma-direktør Alfred Josefsen, Eventyrer Per Wimmer og Modedesigner Malene Birger.
Bogen henvender sig til mennesker med et aktivt arbejdsliv, der interesserer sig for hvordan arbejdslivet kan give endnu mere mening. Eller til lederen, der søger inspiration til sit lederskab, både sit eget og i forhold til andre. Eller til ham, der endnu ikke har fundet sin passion i livet. Bogen henvender sig også til virksomheder og organisationer, der ønsker viden og inspiration til at arbejde målrettet med passion som en værdiskabende faktor.
Passion er den kompetence, der gør forskellen mellem den ordinære og det excellente. Og det behandler bogen selvfølgelig. Fotograf Lars Nybøll bidrager med fantastiske fotos af de seks passionerede historier og grafiker Heller Harder gør bogen letlæselig og skaber samtidig en ´passioneret´ stemning.
Alt overskud fra bogen går til UNICEF - fordi folkene bag bogen har som passion at hjælpe andre. Ambitionen er at samle ½ million kroner til UNICEF via bogen og via en stor Passion Afternoon den 3. december 2008.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.4.2025 kl. 21:16 ・ Annonce-ID: 8891482