Billedgalleri
Læsefrugter, samlede paa Literaturens Mark, A. F. Elmquist (Udg.)
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Læsefrugter, samlede paa Literaturens Mark, A. F. Elmquist (Udg.), emne: litteraturhistorie, A. F. Elmquist (Udg.):
Læsefrugter, samlede paa Litteraturens Mark.
Femte Bind.
Aarhus, 1819.
Noget slidt. Dette er et af de første bind af Elmquists 66 bind Læsefrugter, så måske var antallet af abonnenter noget under de op mod 500, som var senere.
Gamle antikvariske antikke bøger
Fra lex.dk:
A. F. Elmquist, Adolph Frederik Elmquist, 19.9.1788-10.10.1868, bladudgiver, bogtrykker. Født i Kbh. (Nic), død på Helenesminde, Frbg., begravet i Århus. E. havde ønsket at studere, men måtte opgive det af økonomiske grunde og blev i stedet skriver i rentekammeret. Senere gik han i boghandlerlære og oprettede 1810 en boglade og et leje-bibliotek i Århus.
Det som længst vil bevare E.s navn er de 66 bind "Læsefrugter, samlede paa Literaturens Mark" som han udgav fra 1818 og skaffede en efter datidens forhold imponerende udbredelse (indtil 500 abonnenter). Hans mål var at skabe et "Archiv for underholdende Lecture", og oftest var det temmelig ordinær underholdning, så Grundtvig med nogen ret kunne sige om læsefrugterne at de var samlet på litteraturens "fælled". Indholdet bestod mest af oversættelser, men omfattede dog også en del værdifuldt originalt stof, bl.a. af H. C. Andersen, B. S. Ingemann og især St. St. Blicher hvis første noveller fremkom her. Også Blichers første digtsamling (1814) blev trykt hos E.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.3.2025 kl. 17:08 ・ Annonce-ID: 840211