Billedgalleri
"Viol" glasskål – røgtopasglas, design Jakob E. Bang, ca. 1935
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 19 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Elegant og velbevaret glasskål i mundblæst røgtopasfarvet glas, designet af Jakob E. Bang for Holmegaard Glasværk i 1928 som del af den stilrene Viol-serie. Skålen måler cirka 17,5 cm i diameter og 6,5 cm i højde, og fremstår i perfekt stand, uden afslag, revner eller glaspest.
Skålen er udført med en kuglet bund, et typisk træk ved Holmegaards produktion i perioden, hvor formgivningen balancerede funktionalitet og æstetik. Den mundblæste fremstilling giver skålen en let asymmetrisk karakter og en levende glans, som understreges af den dybe, varme røgtopasfarve – en tone der var populær i mellemkrigstiden og som harmonerer med Art Deco-periodens materiale palet.
Jakob E. Bang (1899–1965) var Holmegaards første egentlige designer og en pioner inden for funktionalistisk glaskunst. Viol-serien blev produceret frem til 1940 og omfattede skåle, fade og vaser i forskellige størrelser og farver. Serien er kendetegnet ved sin enkle, organiske formgivning, hvor dekorationen er fraværende og udtrykket bæres af form og farve alene – i tråd med tidens modernistiske idealer.
(C004)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 4.10.2025 kl. 12:52 ・ Annonce-ID: 809100







