150 kr.

Stand: Brugt - men i god stand
Flotte dvd skiver. Velholdt boks med inlay/booklet. Fragt 50kr GLS
Dansk udgave med danske tekster.
Geniaaalt !!
Denne udgivelse er umulig at rose nok. BÅde for film og ekstramateriale. Utroligt, at den ikke er udkommet noget før. ET absolut must for alle filmelskere, ikke kun nødvendigvis von Trier-
aficionados. Ekstramaterialet er aldeleles sublimt, blandt meget andet får vi film skolefilmene "Nocturne" og "Befrielsesbilleder".
Man må sige, at sættet lever op til sit navn på alle mulige måder.
Hypnotisk. Fantastisk. Genialt, for ikke at tage munden for fuld.
Og så får vi omsider "Europa" i det rigtige 16:9 format.
Køb for guds skyld dette sæt, om du så skal leve af havregrød r
Lars von Trier's Europe Trilogy (4-disc)
The Element of Crime (1984)
Politimanden Fisher er kaldt tilbage til Europa fra Cairo for at deltage i jagten på en seriemorder. I en trøstesløs verden præget af forfald opsøger han sin gamle læremester Osborne, der hjælper ham på vej i efterforskningen. Fisher opdager, at mordene er begået efter et udspekuleret mønster, og han beslutter sig for at sætte en fælde for morderen. Planen får imidlertid et andet udkomme, end Fisher havde tænkt sig.
Epidemic (1987)
Lars von Trier og Niels Vørsel har netop mistet hele det manuskript, de har arbejdet på i halvandet år. Om mindre end en uge kommer filmkonsulenten på besøg i den tro, at han vil blive præsenteret for et færdigt projekt. Lars og Niels må tænke hurtigt. De får ideen til filmen Epidemic, der handler om et udbrud af en mystisk pest i Europa. Hvad de ikke ved er, at mens de fokuserer på at skrive deres manuskript, bryder en rigtig pest ud, præcist som de beskriver i deres manuskript.
Europa (1991)
Europa fortæller historien om Leopold Kessler (Jean-Marc Barr), der ankommer til Tyskland efter krigens afslutning i 1945 med et naivt ønske om at hjælpe landet på fode igen. Han vil forsøge at forholde sig fuldstændig neutral, men det er lettere sagt end gjort, og snart er han en brik i et politisk spil om magten i det ødelagte land. Med sine guddommeligt smukke billeder og sin hypnotiske fortællestil (godt hjulpet af Max von Sydows voice-over) er Europa en unik oplevelse, man ikke må snyde sig selv for.
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indSidst redigeret: 27.2.2025 kl. 16:52 ・ Annonce-ID: 7718135