Billedgalleri
HIMMELVEJE - i de snørede fødders land 1907-1920 af Mona Dalkær Jacobsen
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Beretning / Biografi
"Gweise lai la", råbte kvinderne og børnene, da kineservognen kørte gennem byen Takushan. Det betød: "De fremmede djævle kommer". Det var ikke lige den velkomst den 30-årige danske missionær, Kirstine Pallesen havde forventet ved ankomsten til Manchuriet i 1907.
Lige efter bokseroprøret og under det firetusinde år gamle kejserdømmes fald, boede og arbejdede hun i en årrække blandt kinesiske kvinder og børn. På utallige rejser i Manchuriet, oplevede hun den gruopvækkende tid med overtro, kvindeundertrykkelse, snørede fødder og værst af alt, måden hvorpå man forsøgte at skaffe sig af med nyfødte pigebørn.
Vi følger i hendes eventyrlige fodspor jorden rundt, lige fra den første udrejse gennem Suezkanalen og Den Transsibiriske Jernbane, til den sidste hjemrejse mange år senere, som gik over Stillehavet og videre gennem Panamakanalen. En spændende, uhyggelig, men også helt vidunderlig beretning om en modig og hjertevarm kvinde, der turde bryde med datidens konventionelle traditioner og følge sit "kald". At rejse ud for at bringe kristendom og kærlighed til Manchuriets forsømte kvindeverden.
"En helt ubegribelig præstation. Her er tale om en skildring med en så stor detaljerigdom, at der må ligge et enormt forarbejde bag. De citerede breve, kædet sammen med de prisværdigt mange fotografier, danner rammen om en særdeles bevægende fortælling om en kvinde og hendes talrige prøvelser." - Knud Mogensen, Randers Amtsavis
NY og ulæst hardback (25 x 18 cm), 541 sider og fra 2022
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.2.2025 kl. 20:52 ・ Annonce-ID: 7140882