Billedgalleri
De nazistiske koncentrationslejre
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Historie
Hæftet udgave fra 2009 af Therkel Stræde, i perfekt stand, som ny bog.
Om Bogen:
De nazistiske koncentrationslejre: et af de dystreste universer, den moderne verden har frembragt. Historier om den mest brutale undertrykkelse og menneskeforagt, om fornedrelse, nedbrydning af alle værdier og selve den menneskelige krop forbindes med dem; men også om håb, modstand og ædel adfærd blandt fangerne trods deres udmarvede tilstand og den lurende død.
Denne samling af artikler kaster lys over væsentlige emner inden for KZ-universet. Den giver indblik i danske og udenlandske fangers liv, danske KZ-vagter og aspekter af lejrenes overordnede historie, viser tillige, hvad danskerne vidste om lejrene, og hvordan de overlevende har plejet erindringen. Bogen omhandler også litteratur, der har KZ-lejrene som emne, samt medicinske og psykologiske problemstillinger. Den er baseret på ny forskning og rummer desuden den første omfattende bibliografi over bøger og artikler om KZ-lejrene på dansk.
Bogen er redigeret af Therkel Stræde, lektor i samtidshistorie ved Syddansk Universitet i Odense med speciale i nazismen og Holocaust.
Bogen kan sendes til købers nærmeste GLS pakkeshop mod betaling
standard fragt for 1-3 normal bøger er 42,-
Gratis fragt ved køb af alm. bøger over 250,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.4.2025 kl. 11:47 ・ Annonce-ID: 7079486