Billedgalleri
LP, Johnny Rivers, ”Live” At The Whisky A Go-Go
Varebeskrivelse
LP, Johnny Rivers, ”Live” At The Whisky A Go-Go, Blues-rock album med den amerikanske sanger og guitarist, Johnny Rivers. Live-optagelse fra 1967 fra den legendariske natklub i Hollywood ”Whisky A Go-Go”. Hele side A er en lang hyldest til blues legenden John Lee Hooker og hedder slet og ret ”John Lee Hooker”. Dejlig live atmosfære, hvor guitar og orgel på skift duellerer om solo’erne. Side B består primært af fine covernumre, som Bobby Hebbs soul klassiker ”Sunny”, ”It’s Too Late” af Bobby Goldsboro, ”A Hard Day’s Night” fra The Beatles og Percy Sledges ”When A Man Loves A Woman”.
Vinylen har enkelte hårfine ridser og småmærker og en del overfladestreger. Spiller med fin lyd, der høres baggrundsknitren og enkelte kliklyde i nogle passager, men ikke af den slags der forstyrrer lytteoplevelsen. Coveret er slidt med afriv på begge sider og kant/hjørneslid men ingen splits.
Se mine andre annoncer og slå flere køb sammen. Kan afhentes i Farum eller sendes for omkring 40,- afhængig af vægt. Sender med DAO eller GLS så forsendelsen er registreret for begge parters sikkerhed. Pladerne bliver forsvarligt indpakket i originale pladeæsker.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 3.2.2025 kl. 06:01 ・ Annonce-ID: 6885242