Billedgalleri
Oliemaleri, Gunnar Aagaard Andersen, b: 55 h: 55
Varebeskrivelse
Oliemaleri, Gunnar Aagaard Andersen, b: 55 h: 55, Sjældent værk. Dekoration til Irma, 1951. Usign. Olie på masonit. 55×55.
Værket er en udført i marts 1951 som en del af udsmykningen af Irma-butikken dengang beliggende på Rådhus Torv 5, Sønderborg. Ved lukningen af butikken, juli 1971, er billedet nedtaget og indrammet af maler og konservator Bøge Sornum. Billedet repræsenterer en tresindstyvendedel af den komplette dekoration.
Gunnar Aagaard Andersen (14. juli 1919 - 29. juni 1982) var en dansk billedhugger, maler, designer og arkitekt, hvis arbejde tilhører konkretismen.
Aagaard Andersen udstillede først på Kunstnernes Efterårsudstilling i 1937. Oprindeligt lavede han primært tegninger og skitser, men malede også. I 1940'erne illustrerede han et antal bøger i en realistisk stil, men mens han var i Paris, blev han inspireret til at male inden for konkret kunst-stilen. Han var en af grundlæggerne af kunstnerforeningen Linien II (1948-52), hvilket sikrede et arbejdsmæssigt forhold mellem nye tendenser inden for fransk kunst og udviklingen i Danmark. Linien II var bl a Vilhelm Bjerke Petersen, Richard Mortensen, Albert Mertz og flere. I Frankrig sluttede han sig til den nydannede forening for konkret kunst Groupe Espace, der samlede arkitekter, billedhuggere, ingeniører og malere, der samarbejdede om at skabe værker under åben himmel. Aagaard Andersen var en af de 45 deltagere i den store udendørsudstilling, som de præsenterede i Biot, Alpes-Maritimes i 1954.
I 1950'erne producerede han tæpper og tekstiler i samarbejde med Unika Vaev. Han var også aktiv som designer og producerede en polyesterstol i 1964, som nu er udstillet i New Yorks Museum of Modern Art. Hans mest omfattende præstation inden for dekoration var Odense Koncerthus i 1983.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 1.2.2025 kl. 20:53 ・ Annonce-ID: 6826687