
Billedgalleri
Sam Turner, designer tæppe i tibetansk uld. Nyrenset!
Varebeskrivelse
Højde: 305 cm
Bredde: 212 cm
Gulvtæppe, Tibetansk uld, b: 212 l: 305, Sam Turner / The Rug Company.
Modernistisk, tidløst og sofistikeret designertæppe “Cityscape”.
Sælger dette ikoniske designer tæppe, da jeg skal have en helt anden væg til væg løsning.
Tæppet er helt i særklasse, designet af Sam Turner for The Rug Company.
Om tæppet:
Tæppets geometriske mønster er inspireret af urbane landskaber. De sorte krydsende linjer på den grå baggrund giver en harmonisk balance mellem struktur, enkelhed og dynamik.
Tæppet giver rummet ro og varme, samtidig med, at det fremhæver dine øvrige møbler og komplementerer enhver indretning – fra minimalistisk til klassisk.
Materiale: Fremstillet af tibetansk uld med en blødhed og holdbarhed, som maskinfremstillede tæpper ikke kan matche.
Med “Cityscape”-tæppet får du ikke bare et tæppe, men et modernistisk kunstværk, der transformerer din stue.
Tidløst, smukt og funktionelt. Perfekt til enten sofaarrangementer eller under spisebordet,
Mål: b: 2.10 cm og l: 3.05 cm
Bonus info:
Tæpper fra Sam Turner produceres ofte i små mængder på grund af den omfattende håndværksproces ( håndvævet i Nepal) og er på grund af deres høje kvalitet og tidsløse design ret eftertragtede som luksus vare og “statement piece”, men da de ikke masseproduceres, men derimod er en bestillings vare, er der meget få tæpper “i cirkulation”.
Det afspejles i prisen. Af Rug Company’s hjemmeside fremgår det, at tæppet i denne str koster 4.872 euro (!) fra nyt. Og har en leveringstid på ml 16-22 uger.
Her er mulighed for at erhverve sig det til under halv pris og få det med det samme.
Tæppet befinder sig og skal afhentes på Islands Brygge.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 24.6.2025 kl. 20:24 ・ Annonce-ID: 6050915