Billedgalleri
Det 11. bud
Varebeskrivelse
Det 11. bud
Af Ole Clifford
Fra 2008
Pæn stand
Sender gerne til pakkeshop: Fast pris 45 kr, op til 10 kg.
Se også mine andre annoncer.
En helt almindelig dag arbejder en gruppe arkæologer på en byggeplads i kamp mod tiden i et område nord for Napoli. En urnelignende genstand, dateret omkring 2000 år f.kr., dukker op; nogle mystiske inskriptioner er gemt indeni. Det mystiske artefakt kan vende op og ned på den vestlige verdens historiske viden og sætte en lavine af magtkampe i gang på flere niveauer af samfundssystemet.
Men inden genstanden overhovedet når at blive katalogiseret, bliver den stjålet, og i tyveriets kølvand myrdes fire mennesker.
Belønningen for at finde frem til den igen er på flere millioner. Hvem når at finde det historiske fund først, kirken, staten eller de fanatiske samlere, der vil give alt for at besidde det uvurderlige fund? Og hvilken betydning får det for vores opfattelse af menneskehedens fremtidige skæbne?
Den italienske udgravningschef, Giancarlo Vecchio sætter sit liv og prestige ind på at finde frem til gerningsmændene og allierer sig med en af sit internationale udgravningsholds eksperter, den danske arkæolog, Cristina Nielson.
Ikke alene hvirvles de ind i et spind af korruption og løgne – de ender med selv at stå på listen over hovedmistænkte. Samtidig stilles de over for et at tilværelsens allersværeste spørgsmål: Hvor kommer vi allesammen fra?
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.2.2025 kl. 09:47 ・ Annonce-ID: 5938226