Billedgalleri
Sejlbåd 26 fod, 5 sovepladser
Varebeskrivelse
Alo Mikkel 26 – solid og rummelig sejlbåd med ny bundmaling og frisk motor
NY PRIS på 20.000 kroner for denne dejlige båd! Skynd dig at slå til, så du kan nyde sommeren på havet.
Nu har du muligheden for at blive bådejer til en af de klassiske og velsejlende danske familiebåde – Alo Mikkel 26. Båden er 26 fod lang og ideel til både begyndere og mere erfarne sejlere, der ønsker en billig indgang til sejlerlivet.
Længde: 7,7m
Bredde: 2,73m
Dybde: 1,75m
Motor og sejl:
Båden er udstyret med en 5 hk påhængsmotor, som blev købt ny for tre år siden og kører perfekt. Storsejlet er lidt for stort, men fungerer fint i praksis. Forsejlet er slidt og bør repareres eller udskiftes på sigt. Fald er netop blevet skiftet, og båden har lige fået ny bundmaling, så den er klar til sæsonen.
Plads og komfort:
Nede i kahytten er der fem sovepladser – perfekt til den lille familie eller vennegruppen. Der er også rigtig god opbevaringsplads, så du kan tage på længere ture uden at mangle noget.
Køkkenet er udstyret med en lille vask og et spritkomfur.
Vi har ikke brugt toilettet i de tre år, vi har haft båden, men tidligere ejer brugte det, så det burde virke.
Stand og pris:
Båden er ikke ny, men den sejler godt og har masser af potentiale for den rette køber, der vil give den lidt kærlighed. Vi forestiller os en pris på 20.000 kr., men er åbne for seriøse bud.
Sælges som beset. Båden kan besigtiges i Brøndby Havn.
Vi sælger også en bådplads i Brøndby Havn. Pladsen er 3,5x12 meter og passer til en båd på maks 3,10x11 meter. Den koster 50.000 kroner, men vi kan lave en god handel for både båd og plads.
Kontakt os gerne for mere info eller for at aftale en fremvisning – båden er klar til nye eventyr!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 25.6.2025 kl. 11:25 ・ Annonce-ID: 5806311