Billedgalleri
MARKVALMUE RØD ALM - 1308, Øko-frø Papaver rhoeas
Varebeskrivelse
Med sine strålende skarlagenrøde blomster, normalt med en sort "klat" ved bunden af kronbladene, behøver denne indfødte vilde blomst ingen introduktion. (60 cm højde)
For at få en let dyrket farvestænk er det få blomster, der kan måle sig med valmuer med deres blomster, der produceres i overflod hele sommeren. Så og glem, næsten alle vil blomstre i det første år fra såning.
360 FRØ
10 kr plus evt forsendelse 29,- (b-post) SE OGSÅ DE ANDRE SPÆNDENDE FRØSORTER. Frø høstet i 2024, alle med bedste spireevne.
tlf 60 777 600
Helt op til 25-30 poser kan sendes sammen for kun 29,- (afhængig selvfølgelig af frøstørrelse)
mobilepay, kontant eller bankoverførsel.
Køber du 40 portioner frø eller flere - er der 10% rabat på frøet.
Overfladeså sparsomt på et solrigt sted med veldrænet jord fra sensommeren til meget tidligt forår. Frøet har brug for vinterkulden for at bryde dens naturlige dvale. For de bedste resultater har denne sort brug for nyligt gravet eller fræset jord for at blive etableret. Den trives ikke, hvis den sås direkte på etablerede græsarealer. Spirer i det tidlige forår, når jorden opvarmes·
Alternativ til vinterkulden, kan frø med held smides i fryseren i et par uger før såning.
h: 45-60 cm.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 24.7.2025 kl. 17:00 ・ Annonce-ID: 563905