Billedgalleri
RIDDERSPORE - IMPERIAL - 1215, Øko-frø-Delphinium Consolida ajacis
Til salg
10 kr.
Varebeskrivelse
Imperial (levkøj-blomstrende) er en relativt lav (80-90 cm høj) udgave af denne smukke staude. Ridderspore blomstrer om foråret og giver de "golde" vinter/tidligt forårshaver et tiltrængt farvepuds.
Det kan være ret svært at få ridderspore i gang, fordi frøene har brug for en kold periode, før de sås. Men når de først er vokset til planter, er de med lav vedligeholdelse og nemme at holde i live - også selvom du er nybegynder som gartner.
24 FRØ
10 kr plus evt forsendelse 29,- (b-post)
SE OGSÅ DE ANDRE SPÆNDENDE FRØSORTER.
Frø høstet i 2025, alle med bedste spireevne.
tlf 60 777 600
Helt op til 25-30 poser kan sendes sammen for kun 29,- (afhængig selvfølgelig af frøstørrelse)
mobilepay, kontant eller bankoverførsel.
SOM VED ALLE RIDDERSPORER, HAR FRØ AF DENNE OGSÅ BRUG FOR 1-2 UGERS "VINTERFERIE" Den mest pålidelige metode til afkøling af frøene er at lægge dem i køleskabet/fryseren to uger før såning. Opbevar dem i en Ziplock-pose med perlite for at holde dem fugtige. Frøene VIL IKKE spire, hvis temperaturen overstiger 18°C. Når frøene er sået, skal de spire inden for tre uger.
For at øge rodudviklingen skal du vande frøene regelmæssigt, men sørg for ikke at overvande dem eller efterlade dem oversvømmet. Når rødderne er spiret, kan du flytte dem til deres permanente voksepladser.
Når du planter skal du sørge for, at jorden har ordentlig dræning for at forhindre, at rødderne rådner og dør. Sørg for, at jorden hele tiden er fugtig for optimal vækst, da blomsterne ikke klarer sig godt under tørre og varme forhold. De trives også i solen, hvilket betyder, at du skal være meget opmærksom på jordens fugtighed.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 25.10.2025 kl. 18:01 ・ Annonce-ID: 4670414


