
Billedgalleri
LØVEMUND SAMURAI - 1120, Antirrhinum Majus Maximum
Til salg
10 kr.
Varebeskrivelse
Usædvanligt imponerende, intenst farvede mørkerosa blomster dukker op allerede i begyndelsen af sommeren. De tolæbede blomster, der er typiske for arten, er samlet i lange aks.
Det er langtidsblomstrende planter, der danner hævede klumper, der bliver 90-120 cm høje i blomstringsperioden. Denne art producerer mange blomster, der blomstrer fra begyndelsen af sommeren til det sene efterår. Iøjnefaldende blomster vil skille sig ud i ethvert havebed, du kan også bruge dem som afskårne blomster og nyde deres skønhed i vasen.
Oprindeligt hjemmehørende i Nordafrika, Sydeuropa og Mellemøsten.
Hos os en etårig, men egentlig en staude, om du vil overvintre den inde.
En fremragende plante til lave blomsterbede, men også til plantning i altankasser og græsplæner. Kræver sandet, gerne lidt leret, permeabel jord.
Solrig position. Hvor planten blomstrer ekstremt rigeligt. Denne periode begynder i juli og varer hele sommeren indtil september.
240 FRØ
10 kr plus evt forsendelse 23,- med dao
SE OGSÅ DE ANDRE SPÆNDENDE FRØSORTER.
Frø høstet i 2025, alle med bedste spireevne.
tlf: 60 777 600
Helt op til 25-30 poser kan sendes sammen for kun 29,- (afhængig selvfølgelig af frøstørrelse)
mobilepay, kontant eller bankoverførsel.
Køber du 40 portioner frø eller flere - er der 10% rabat på frøet
På grund af artens lave tolerance over for frost, dyrkes de større løvemund normalt fra frøplanter produceret indendørs, eller i bænk i marts/april.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 19.11.2025 kl. 12:53 ・ Annonce-ID: 4649219




