Billedgalleri
Hvad skal vi svare?, Arne Johan Vetlesen og Rasmus Willig, emne: sociologi
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Samfundsfag
FOR TRYG OG HURTIG HANDEL...RING ELLER SEND SMS TIL: 22969779
SENDER MEGET GERNE MED DAO ELLER GLS ELLER DU KAN HENTE I KBH. NV
Mon ikke det hele ender med at gå okay? Tesla udvikler sikkert noget teknologi, der løser alle problemerne. Der bliver nok forhandlet en ny traktat. På intet tidspunkt i menneskets historie er det jo gået bedre.
Det er godt at være optimist. Men spørgsmålet er, om det også gælder, når der ikke er nogen grund til optimisme. Svaret er nej. Jubeloptimisme er i dag en effektiv mekanisme til at fjerne fokus fra en hidtil uset rovdrift på mennesker og natur. Vores børn spørger: ”Det går da godt, ikke?” Hvad skal vi svare?
Rasmus Willig er lektor i sociologi ved Roskilde Universitet. Han har tidligere udgivet bøgerne Til forsvar for kritikken (2007), Umyndiggørelse (2009), Kritikkens U-vending (2013) og Afvæbnet kritik (2016).
Arne Johan Vetlesen er professor i filosofi ved Oslo Universitet. Han har tidligere bl.a. udgivet Omsorgens etik (2000, med Jan Olav Henriksen), Hvad er etik? (2008), Angsten for opdragelse (2014, med Per Bjørn Foros) og Om ondskab (2017)
Hans Reitzels Forlag - Hæftet og helt ny
Se evt. mine lignende bøger under:
2400 historie & samfund
Sender gerne med GLS eller dao
Kan evt. bringes i Københavnsområdet for 50,-
Se alle mine annoncer under fanen:
SE SÆLGERS ANDRE ANNONCER
CC C
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 25.3.2025 kl. 18:56 ・ Annonce-ID: 462920