Billedgalleri
VOKSBØNNE - SAXA GOLD - 2307, Øko-frø Phaseolus vulgaris
Varebeskrivelse
Alle bønne-gourmeter bør overveje at dyrke Saxa-sorten i deres have. Bælgene er ikke kun meget velsmagende og fiberfri, men også meget alsidigt anvendelige.
Golden Saxa e en etårig plante
Højde: 30-35 centimeter
Golden Saxa skiller sig ud med sine flotte gulhudede bælge. Frugterne er mellemstore - omkring 11-12 centimeter lange, de er også ret smalle, deres bredde svinger omkring 8-9 millimeter. Runde i tværsnit og spidse, bælge af denne sort producerer ikke ribber og er meget velsmagende.
32 FRØ
10 kr plus evt forsendelse 29,- (b-post)
SE OGSÅ DE ANDRE SPÆNDENDE FRØSORTER.
Frø høstet i 2024, alle med bedste spireevne.
tlf 60 777 600
Helt op til 25-30 poser kan sendes sammen for kun 29,- (afhængig selvfølgelig af frøstørrelse)
mobilepay, kontant eller bankoverførsel.
Køber du 40 portioner frø eller flere - er der 10% rabat på frøet.
Høstdato: ca. 60-65 dage fra såning til høst af de modne bælge. Afhængig af såningsdatoen er høsten mulig fra juli til september.
En busket, lav plante mange trebladede blade. Producerer talrige blomster og frugter.
Anbefales især til direkte forbrug - kogt, med tilsætning af smør eller andet, i enhver udgave vil det være et godt tilbehør til kødretter. De kan også med succes bruges til forarbejdning. Den vil være perfekt som dåsebønner – i glas mister den hverken smag eller farve. Du kan også fryse den for at forlænge bønnesæsonen.
Hårdførhed: Ingen bønnesorter er kuldetolerante.
Bønner skal dyrkes på en varm og solrig position. Bælge af bedste kvalitet opnås på dyb og kompakt jord, optimalt humus og med et gennemsnitligt fugtniveau. Bønner bør ikke dyrkes i sandet jord.
Afstand: 30-40 cm række x 10-12 cm frø
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 29.7.2025 kl. 00:24 ・ Annonce-ID: 4522361