Billedgalleri
SALVIE MUSKAT - 1840, Øko-frø Salvia sclarea var turkestanica
Varebeskrivelse
En af de smukkeste i salviefamilien. Blomster samlet i ret store blomsterstande, der hæver sig over resten af planten. En robust og iøjnefaldende, aromatisk plante med store, rynkede blade dækket af hvid-uldne hår, og bærende lange, løse pigge af lyse violet-blussende blomster med iøjnefaldende brede, bleg rosa eller blå, papiragtige dækblade. 60-80 cm høj. Derudover bruges salvie meget ofte som en urt, der beriger smagen af fisk og kød, samt vegetariske retter.
Plantens olie bruges desuden ofte i aroma-terapi
Flg er sagt om denne salvie:
Når den bruges i aromaterapi, kan salvieolie hjælpe med at lindre stress ved at fremkalde en følelse af velvære. En lille undersøgelse udført på kvinder, der gennemgår en stressende medicinsk test, viste, at når den blev inhaleret, fremkaldte salviens æteriske olie en følelse af afslapning og hjalp til reduction af blodtrykket.
32 FRØ
10 kr plus evt forsendelse 29,- (b-post)
SE OGSÅ DE ANDRE SPÆNDENDE FRØSORTER.
Frø høstet i 2024, alle med bedste spireevne.
tlf 60 777 600
Helt op til 25-30 poser kan sendes sammen for kun 29,- (afhængig selvfølgelig af frøstørrelse)
mobilepay, kontant eller bankoverførsel.
Køber du 40 portioner frø eller flere - er der 10% rabat på frøet.
Så indendørs. Overfladesås på frøkompost. Har brug for lys for at spire. Ideel temp. 15-20°C. Hold fugtig, men pas på ikke at overvande. Spiring 7-21 dage. Transplanter frøplanter, når de er store nok til at håndtere til 8 cm potter. Når de er godt rodfæstet, plant ud i efteråret eller foråret med 30 cm afstand.
Foretrækker en fugtig, veldrænet jord.
Deadhead/klip visne blomster, hvis du ikke vil have den til at selvså. Hvis du ønsker at samle frø, lad hovederne blive tørre og brune, før du skærer dem.
Vil selv-så frit, og nogle frøplanter kan blomstre det første år.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 6.4.2025 kl. 22:24 ・ Annonce-ID: 4443051