Billedgalleri
Kay Bojesen, emne: design
Varebeskrivelse
Emne: Arkitektur og design
Kay Bojesen, emne: design, Fineste sjældne katalog til Kay Bojesen – udstilling i Lyngby Raadhus 9-24 oktober 1965. Pænt, helt rent lille katalog med mange fotos i s/h. Som ny.
Lyngby Kunstforening, 1965. 23 s. Illustreret med fotos i s/h. Heftet.
Kay Bojesen, 1886-1958, dansk sølvsmed og formgiver. Søn af Ernst Bojesen. Kay Bojesen arbejdede først i en personlig skønvirkestil, der kun til dels bar præg af hans læreår hos Georg Jensen (1906-10). Den ægte, udhamrede overflade, en bevæget kontur og udstrakt brug af småfigurer på æsker, udført efter forskellige billedhuggeres udkast, er karakteristisk for hans tidlige periode. I tinarbejderne, der var et bud på et smukt og ægte, men billigere materiale, er ornamentikken nedtonet til fordel for den klare form og den blanke, glatte overflade. Sølvarbejderne fra 1930'erne førte linjen videre til den enkle, funktionalistiske form, som præger hans bestik fra 1938 (der fik Grand Prix i Milano 1951), hvor korpussølvets blanke spejlflade med sikker sans for detaljen er sammenkomponeret med hanke og knopper i andre materialer.
Den forfinede formsans præger også Kay Bojesens arbejder i andre materialer, fx porcelæn, og i det trælegetøj, der gjorde ham kendt i vide kredse. Allerede i 1922 vandt han med fire stykker legetøj en konkurrence. Senere kom børnemøbler, vogne, gyngeheste m.m. i malet træ. I 1942 tegnede han den mest populære figur, gardisten, fulgt af 1950'ernes abe, bjørn, elefant og papegøje.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 29.11.2024 kl. 15:54 ・ Annonce-ID: 3921121