Billedgalleri
Andre samleobjekter, Elvis Presley koncertbillet fra 1977
Varebeskrivelse
Andre samleobjekter, Elvis Presley koncertbillet fra 1977,
Ud på natten og morgenen den 16. August 1977 slappede Elvis af med nogle familiemedlemmer og ansatte. Noget af tiden denne nat gik bl.a. med at tilrettelægge de allersidste detaljer af en 12 dage lang tourné, der skulle begynde dagen efter, den 17. August om aftenen i Cumberland County Civic Center i Portland, Maine. Omkring kl. 7 om morgenen den 16. går Elvis i seng, oppe på førstedalen på Graceland, for at være frisk så han samme aften kan flyve til Portland. Kun få timer senere bliver han fundet død, og alt sænker i grus … også det, der skulle have været Elvis On Tour - August 1977.
Af de billetter, som stadig eksisterer fra august-tournéen, der aldrig blev, er det her altså en de eftertragtede blandt samlere – bl.a. fordi det er en af de såkaldte ’post mortem’-billetter og særligt fordi det er fra en af de to koncerter, der skulle have været afholdt på Mid-South Coliseum den 27. (som jeg også har til salg) og 28. august i Elvis’ hjemby, Memphis - særligt denne billet, fra 28. August, er i høj kurs blandt samlere fordi det var den koncert, der skulle have afsluttet hele august-turneen.
Billetten, der er bevaret i sin helhed af den oprindelige ejer, hvorfor den er noget nær mint condition.
Afhentes på Islands Brygge eller sendes for købers regning med GLS
NB: Er du interesseret i mere musik-memorabilia? Se andre af mine salgsannoncer - der gives rabat ved køb af flere ting.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.3.2025 kl. 19:13 ・ Annonce-ID: 3602277