Billedgalleri
Fødte sjælevenner - Lauren Thibodeau
Varebeskrivelse
Emne: Psykologi og uddannelse
Fulde titel: "Fødte sjælevenner - Find og oplev ægte samklang":
1. udgave og 1. oplag:
Som ny: Hæftet med tråd - 247 s. - uden tilskrivninger - GB 2009.
Prisen er fast.
Beskrivelse:
"Forfatteren er amerikansk ph.d. og intuitiv rådgiver, her for første gang på dansk. Begrebet sjæleven (eller mere udbredt "soulmate") er blevet hver mands eje og dækker alment det samme som "den eneste ene". Men det er ikke tilfældet ifølge bogens forfatter, som skelner mellem 3 former for sjælevenskab: karmiske forbindelser, hvor der er uafsluttede ting, og hvor relationen ofte er problemfyldt; balancepartnere, hvor venskabet flyder let og er understøttende; og endelig hjertevenner, hvor relationen er eller har mulighed for at blive et vellykket kærlighedsforhold. Bogen nuancerer yderligere og giver råd om, hvordan man tiltrækker sjælevenskaber.
En lignende forståelse af begrebet sjæleven findes hos Michael Newton i fx "Sjæleskæbner", 2005. Her er der dog tale om livet mellem livene, mens den aktuelle titel behandler denne jordiske inkarnations muligheder, men med referencer til en større virkelighed.
Spirituel bog om sjælevenskab. Bogens forståelsesunivers er spirituelt, hvor sammenhæng på sjælsplan og reinkarnation er gængse forudsætninger. Kan man anse det for et seriøst udgangspunkt, vil man også finde bogen både seriøs og spændende at læse. Der vil sikkert være et stort publikum til denne titel".
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.3.2025 kl. 11:25 ・ Annonce-ID: 3246771