Billedgalleri
'Randers bys Vilkår og Artikler 1609'., emne: historie og samfund
Varebeskrivelse
Emne: Samfundsfag
SENDER GERNE MED GLS/DAO!
'Randers bys Vilkår og Artikler 1609'., emne: historie og samfund, Udgivet af Randers Rebslaaeri, 1965. 84 sider. FØRSTEUDGAVE. God papirkvalitet. Trykt i 2.500 eks. Hardback. SJÆLDEN!
Bogen er som helt ny.
Bogen er udsendt i anledning af Randers Rebslaaeris 125 års jubilæum i september 1965, dels i en kommenteret tekstudgave ved John Kousgård Sørensen under medvirkning af Poul Meyer, dels i en faksimileudgave, udført i naturligstørrelse i offset efter Randers Kulturhistoriske Museums eksemplar af byloven.
En virkelig spændende bog for dem som er interesserede i Randers bys historie.
Dette er de kommenterede udgave.
Værket er trykt i 2.500 eksemplarer, hvoraf kun et begrænset antal er stillet til rådighed for salg.
Der fortælles lidt om livet i Randers omkring år 1600. Om Lov og ret i Randers anno 1609, og om sproget i Randers-vedtægten 1609. Om håndskrifterne, de tidligere udgaver og denne udgave. Så følger en gengivelse af Randers Bys Vilkår og Artikler, på originalsproget i 1609, med ordforklaringer.
Forsendelse til GLS-Pakkeshop, kr. 45,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.4.2025 kl. 12:24 ・ Annonce-ID: 3149644