Billedgalleri
LYSMAGEREN, Paul Hammerich
Varebeskrivelse
LYSMAGEREN, Paul Hammerich, Hardback.
Pænt eksemplar. 1987
Kan sendes for 42 kroner. Se gerne mine andre annoncer. Samme fragtpris uanset hvor mange bøger du køber. Kan også afhentes i Erritsø ved Fredericia.
Om arkitekten og forfatteren Poul Henningsen (1894-1967) og hans betydning for det danske kulturliv.
Lysmageren er, utroligt nok, den første Poul Henningsen-biografi, en tids-, ånds- og personalhistorisk skildring med alt det engagement og den levendegørelsesevne, der præger"Danmarkskrøniken".
Barndommen bliver også en skildring af PH's fascinerende og kontroversielle mor, Agnes Henningsen, samtidig med, at man på Hammerichsk forsknings grund får tegnet en mildesttalt utraditionel barndom - en logisk forudsætning for et lige så utraditionelt liv og karriere.
Tegningen af PH's udvikling er nuanceret, indfølt og totalt kongenial med hovedpersonen i sinpræcisering af hans betydningsfuldhed som kulturfænomen, debatskaber og ræv i hønsegården. Det er ingen helgenbiografi, for PH's svagheder og idiosynkrasier skildres så loyalt som hansbetydningsfuldhed.
Der er lejlighedsvise spring i kronologien (kapitler begynder senere end det stof, der behandles i dem), men ellers er det en regelret fødsel til død-biografi med lyslevende profilering af tiden og personerne omkring PH, for selv omhan er hovedpersonen, så har man sjældent set så fængende rids af hans tids koryfæer i enhver forstand (navneregistret fylder tolvtrespaltet opstillede sider!)
Der er litteraturliste samt oversigt over tilknytning til aviser og tidsskrifter, over teater- og revyarbejder, film og arkitektur plus lamperne. NB! Fremragende illustrationsmateriale (nyt det meste) fremragende tryk. Et pletskud!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 19.11.2024 kl. 15:48 ・ Annonce-ID: 313927