Billedgalleri
Romantisk Country Strik, Inga Walløe Pantzar og Ditte Larsen Hardback, emne:
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Romantisk Country Strik, Inga Walløe Pantzar og Ditte Larsen Hardback, emne: håndarbejde, Romantisk Country strik
Forfattere: Inga Walløe Pantzar og Ditte Larsen
Hardback - 93 sider
Romantisk Country Strik er et potpourri af håndarbejder i forskellige teknikker og materialer med mange anvendelsesmuligheder.Bogen indeholder både enkle og mere tidskrævende arbejder, men de detaljerede vejledninger skulle få alle sikkert igennem.
Med inspiration fra tidligere tiders håndarbejdstraditioner har Ditte Larsen og Inga Walløe Pantzar lavet tørklæder og tilbehør i gimpning, et valket hestedækken med tambureret motiv, og en del hæklede blondemodeller er det også blevet til.Desuden får du opskrifter på klassiske beklædningsdele som små bluser, toppe, trøjer, taljerede jakker, kjoler, nederdele, capes, tørklæder, en masse smukt pynt og tilbehør og en helt uundværlig grundmodel, som kan varieres i det uendelige. Her er idéer til dig selv, hunden, hesten og hjemmet – alt i de skønneste boudoirfarver.
Er man først i det romantiske hjørne, er det svært at lade være med at dekorere, så bogen giver også diagrammer til blomster i korssting og initialer i maskesting. Et hav af hæklede og strikkede blomster skal der også til for at skabe den dejlige, pigede stemning, der oser af ´English Country-side´, efterår og plumkage
Som ny fra røgfrit hjem
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.3.2025 kl. 10:22 ・ Annonce-ID: 3125278