Billedgalleri
Chatol, 225 år gl., b: 110 h: 200
Varebeskrivelse
Chatol, 225 år gl., b: 110 h: 200, og smuk stol. Louis XVI chatol i de smukkeste gyldne farver og med diskret gulddekoration. Udført i elmetræ i Danmark ca. år 1800. Består af to dele - overskab og underdel med skriveklap.
Været i privateje de sidste mange år, sælges nu grundet pladsmangel.
Fremstår i rigtig fin og flot stand, naturligvis med tidens patina. Alle skuffer er originale, nøgle medfølger. Eneste mangel er en enkelt skuffeknop.
Sælges sammen med den tilhørende smukke stol betrukket med gyldent stof af hestehår. Borten løsnet lidt, men kan uden problemer limes på igen. Plet på den løse hynde.
Bemærk : Jeg beklager de dårlige billeder, men møblerne bliver opbevaret i en fin tør kælder. Den sorte "streg" midt på overskabet er blot en skygge. Kom endelig os se dem ved selvsyn :-)
Samlet pris for begge møbler eller bedste bud
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 29.4.2025 kl. 22:21 ・ Annonce-ID: 2923242