Billedgalleri
BØNNEMARKSKRIGEN I MILAGRO, John Nichols, genre: roman
Varebeskrivelse
BØNNEMARKSKRIGEN I MILAGRO, John Nichols, genre: roman, Pæn stand.
Kan sendes for 42 kroner. Se gerne mine andre annoncer. Samme fragtpris uanset hvor mange bøger du køber. Kan også afhentes i Erritsø ved Fredericia.
I landsbyen Milagro i New Mexico sætter de fattige landmænd sig op mod de myndigheder, som vil forvandle dalen til et turistparadis, og det går bestemt ikke stille af. ## Vi befinder os i New Mexico i starten af 70’erne. Milagro er en lille by med ca. 200 indbyggere hvor de fleste er ludfattige og tjener til dagen og vejen som daglejere, eller med meget små land brug. Rigmanden, Lad Devine III., styrer tingene fra sin kæmpe ranch og har planer om at skabe ‘Mirakeldalen’, et rekreativt område med golfbane og lejlighedskompleks, og håber at trække turi ster til. Den menige mand ser det som en trussel mod det liv og den tilværelse, de fører, og giver alle som én fingeren til reklameskiltet for projektet, hver gang de kører forbi. En dag kører den lille iltre altmuligmand, Joe Mondragón, over til sin fars gamle jordlod, renser vandingskanalen, tilsår stykket med bønner og åbner derefter for diget, så marken bliver vandet. Alt sammen uhyre ulovligt, da bønderne for længst er blevet frataget vandingsrettighederne af staten. Det bliver startskuddet til en konflikt, der ca. halvvejs i bogen får byens borgere til at valfarte til den lokale købmand for at købe ammunition.
Robert Redford lavede en fin filmversion i 1988 - "Milagro". - med bl.a. den altid elegante og karismatiske Chri stopher Walken.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 28.11.2024 kl. 09:54 ・ Annonce-ID: 2907588