Billedgalleri
KUNSTEN AT DØ, Marie de Hennezel, Jean-Yves Leloup
Varebeskrivelse
Emne: Religion og teologi
KUNSTEN AT DØ, Marie de Hennezel, Jean-Yves Leloup, emne: religion, Softcover.
Superpænt eksemplar.
Kan sendes for 42 kroner. Se gerne mine andre annoncer. Samme fragtpris uanset hvor mange bøger du køber. Kan også afhentes i Erritsø ved Fredericia.
Hvordan kan vi hjælpe andre med at se deres egen eller en nærtståendes død i øjnene?
I Kunsten at dø konfronteres læseren med den svære opgave som åndelig ledsager til et døende menneske. Bogens to forfattere går i dybden med de mange spørgsmål der opstår, når man som sundhedspersonale, pårørende eller blot helt almindeligt medmenneske vælger at ledsage et menneske den sidste vej til døden indtræder. Forfatterne sammenligner holdninger i den vestlige kristne verden med holdninger i andre kulturer og religioner og stiller sig kritisk over for vestens afstandtagen til det døende menneske.
Kunsten at dø gør et stort indtryk og kræver at læseren forholder sig aktivt til store spørgsmål som meningen med livet og døden.
Bogen er en oversættelse fra fransk og henvender sig primært til sundhedspersonale, men også til andre, der ønsker større indsigt i åndelig omsorg ved livets afslutning, kan få glæde af bogen.
Marie de Hennezel er psykolog med mange års erfaring i lindrende behandling. Jean-Yves Leloup er præst og doktor i psykologi og filosofi. Det danske forord er skrevet af dr.theol. Peter Kemp.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 28.11.2024 kl. 06:59 ・ Annonce-ID: 2724404