Billedgalleri
Hobby opdræt af Rottweiler og Cane Corso
Til salg
10.000 kr.
Varebeskrivelse
Vi har ingen mobil signal på ejendommen så ved oprigtig interesse, skriv til os ved og hør til hvornår vi har planlagt næste lækre kuld
Vi har et mindre populationsgenetisk opdræt af linier af den store gammeldags tunge og knoglestærke type.
Målet er at avle sunde hunde med et familievenligt temperament.
Vores hvalpe vokser op inde i huset hos os, på landet med sø, skov og natur, midt i familiens aktive hverdag med køreture, maskinlarm, militærplads, ugentlige overflyvninger af jetjagere, helikopter, jagt, andre hunde og større børn.
Hos os vokser hvalpene op i et helt specielt miljø og på specialiseret kost udfra deres genetiske ernærringsprofil.
Døren står åben hele dagen så de frit kan gå ud og ind. Det frie liv kombineret med vores specifikke miljø og kost hærder og selvstændiggør dem både fysisk og psykisk til deres fremtidige rejse.
De har plads til at opleve i trygge rammer og med vores faste rutiner sover de hele natten. Det og rette match gør at de falder hurtigt til i deres nye hjem og er nemme at gøre renlige
Den specifikke opvækst og korrekt ernæring er hovedårsagen til vores ekstremt høje sundheds statistik både fysisk og psykisk kombineret med snart 40 års genetik erfaring, know how om korrekt miljø og ernæring.
Vores nye som ældre linier er specielt udvalgt ud fra nogen af verdens bedste linier igennem tiden ud fra vores avlsmål om sundhed, temperament og type.
Vi har igennem snart 40 år med nørdning, træning, udstilling, genetik, miljø, generel sundhed , vækst og korrekt ernæring ihft den enkelte hunds specifikke genetik fået en unik og indgående knowhow om vores linier og forældredyr som vi giver med videre til vores købere i hele hundens levetid.
Hver enkelte hunds genetik har som med mennesker en specifik ernærings korrekt profil. Vi fodrer enkeltvis ud fra den profil med kombineret kvalitets tørkost og BARF/MUSH .
Råt kød frugt og grønt og naturlige hjemmelavede tilskud.
Vi tilbyder livslang råd og vejledning på adfærd, kost og alt der indebærer at få hvalp i huset hvis ønskes.
Vi stiller krav til at udleveret ”foderplan” følges ifht vores købskontrakt med 24 mdrs reklamationsret.
Vores hvalpe flytter med;
sundhedsbog fra dyrlægen
Chippet og registreret i DHR
1. vaccine
Fuldt ormebehandlet
Start foder/madpakke til de første dage med tilskud tit at støtte maverne i ”flyttestresset”
Liste med foder råd samlet igennem snart 40 år
Rette match er vigtigt for os så vi beder om et lille skriv om jer som familie og hvad i søger.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 12.10.2026 kl. 18:17 ・ Annonce-ID: 25762578