Billedgalleri
DANSKE BONDEMØBLER, 3. udgave, Axel Steensberg
Varebeskrivelse
Den første udgave af denne bog udkom i 1949, og den er stadigvæk en klassiker.
Denne 3. udgave, adskiller sig fra tidligere med et afsnit om bevaringen af den ældre maling på møbler, forfattet af konservator Ole Alkaersig, der kyndigt beretter om de mange problemer, farvelagene på de gamle møbler frembyder.
Det er en grundbog til studiet af dansk folkekunst og vor folkelige kultur.
Bogen indeholder ca. 500 afbildninger af gamle bondemøbler fra alle egne af landet, forsynet med beskrivelser og mål, ordnet efter type og anvendelse.
Bogen blev udgivet af Nyt Nordisk Forlag 1977 3, reviderede udg. 307s med smudsomslag.
Omslaget og alle sider i "næsten ny" stand,
Axel Steensberg forsvarer bondemøblernes stilformer, og viser hvordan dansk brugskunst tilpasser sig efter den sociale gruppe den tilhører, og perioden i historien.
Bogen viser almindelige kister til opbevaring af sengeudstyr, gangkælder, alkovedøre, klædeskabe, dragkister, vægskabe, stolpeskabe, hængeskabe, mangletræ, vægure, standure, o.s.v.
Ca. 30 sider om danske ure og mangletræ.
Bogen vejer over 1 kg og kan sendes med “fiks færdig” eller på “gammeldags” måde med DAO:
55 kroner til pakkeshop
Bogen kan også afhentes i Hillerød.
Vil appellere til alle interesserede i:
bøger om gamle møbler, bøger om dansk folkekunst, bøger om dansk håndværk, bøger om dansk design, bøger om antikke møbler, bøger om danske ure, bøger om ure, bøger om standure,
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 13.4.2025 kl. 09:34 ・ Annonce-ID: 2566834