Billedgalleri
Jubilæumsplatte, Royal Copenhagen, 1775
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 22 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: Andre mærker
Jubilæumsplatte, Royal Copenhagen, 1775, Smukkeste jubilæumsplatter fra 200 året for Royal Copenhagen porcelænsmaling. Motivet er en kvindelig porcelænsmaler foran Københavns tårne. Denne historiske platte er designet af Sven Vestergaard og dekoreret under glasuren. Platten er udgivet i 1975 til minde om 200-års dagen. Platten er håndlavet med lav-relief af en talentfuld håndværker i Royal Copenhagens karakteristiske blå farve. Platterne er udgivet i et begrænset antal. Og de måler 18 cm. i dia.
De 8 stk. sælges samlet for 400,-
.
.
.
.
.
.
#royalcopenhagen #jubilæumsplatte #porcelæn #danishdesign #danskretro #tableware #tallerkener #platter #borddækning #svenvestergaard #retroremix.dk
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.2.2025 kl. 11:43 ・ Annonce-ID: 2510712