Billedgalleri
LEICA kikkert WETZLAR LEITZ TRINOVID 8x40BA
Til salg
4.999 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Overskrift: LEITZ (Leica) TRINOVID 8x40 BA – Vintage klenodie i flot stand og 100% komplet!
Beskrivelse:
Sælger et absolut mesterværk inden for tysk optik – den legendariske Leitz Trinovid 8x40 BA (Ernst Leitz Wetzlar GMBH) i den eftertragtede safari/olivengrønne gummigearmerede version. Produktionsår: 1979.
Dette er en sand genstand for jægere, kendere og samlere. Trinovid BA-serien er verdenskendt for sin utroligt robuste, "ubrydelige" konstruktion, slanke slanke design (takket være tagprismer) og den ikoniske, krystalklare og kontrastrige billedkvalitet, som Leitz/Leica er så berømt for.
Stand:
Kikkerten fremstår i flot og fejlfri stand:
* Optik: Linserne og prismerne er 100% rene, uden ridser, svamp, indvendig støv eller nogen form for slid på coatningen.
* Mekanik: Fokus og dioptrijustering kører fuldstændig jævnt, præcist og silkeblødt. Gummibeklædningen er intakt, fast og uden tegn på udtørring.
Komplet originalt sæt:
I modsætning til de fleste andre eksemplarer på markedet, sælges denne kikkert 100% komplet:
* Original Leitz lædertaske i perfekt stand
* Original Leitz bærerem
Handelsbetingelser:
* Kan ses og afhentes personligt i Viborg, eller sendes forsikret og forsvarligt pakket som pakke.
* Et sjældent eksemplar i denne stand og med fuldt udstyr, som kun vil stige i værdi over tid. Seriøse prisbud modtages gerne.
* Ved kontant betaling garanterer jeg en ekstra lille rabat.
Tjek også gerne mine andre annoncer med kvalitetsoptik (MEOPTA, SWAROVSKI, KAHLES).
PS - Gummistykkerne på øjestykkerne har fået en let optimering grundet gummiets alder.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 3.9.2026 kl. 20:18 ・ Annonce-ID: 24585142