Billedgalleri
(1/3)
Mikki, Mikkel og Mikkeline – Historien om tre små ræve (Bog)
Til salg100 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Mikki, Mikkel og Mikkeline – Historien om tre små ræve
Genre: boern_fiktion
Sammendrag: Bogen "Mikki, Mikkel og Mikkeline – Historien om tre små ræve" skildrer en pige og tre små ræve, der fremstår som tamme eller opfostret tæt på mennesker. Fortællingen følger sandsynligvis hverdagsoplevelser, leg og samvær mellem barnet og rævene samt episoder fra rævenes liv, hvor deres personligheder og indbyrdes forhold beskrives. Teksten er formentlig let tilgængelig og egnet til højtlæsning for børn, understøttet af sort-hvide fotografier, som giver et dokumentarisk præg. Temaerne kredser om dyr, natur, omsorg, nysgerrighed og respekt for vilde dyr, men formidlet i et varmt og nærværende børneperspektiv. Velegnet til børn, der interesserer sig for dyr og naturhistorier, og til voksne, der søger klassiske dyrebøger til højtlæsning.
Type: Hardcover
Ældre dansk børnebog med fotografisk omslag i sort-hvid. På forsiden ses en smilende pige sammen med tre små ræve, og bagsiden viser et nærbillede af en ræv. Titlen er "Mikki, Mikkel og Mikkeline – Historien om tre små ræve", hvilket antyder en fortælling om tre ræve, sandsynligvis tamme ræve, som pigen omgås. Billedstilen og typografien tyder på en udgivelse fra midten af 1900-tallet. Indholdet er formentlig en kombination af fortællende tekst og sort-hvide fotografier eller illustrationer, der følger rævenes liv og relation til barnet. Bogen henvender sig primært til børn og familielæsning, med fokus på dyr, natur og venskab mellem barn og dyr. Formatet er tyndt hardback med rød ryg og papomslag.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere - nyeste annoncer
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 25.8.2026 kl. 05:18 ・ Annonce-ID: 24294737

